Zielona Szkoła  Kąty Rybackie

W dniach od 27.05.2017r. do 2 .06.2017 uczniowie klasy II b i II c pod opieką nauczycieli: kierownika wycieczki p. Zbigniewa Poloczka, p. Agnieszki Radosz-Solskiej, p. Marioli Ściślickiej, p. Bożeny Daszczyńskiej i p. Magdaleny Burskiej realizowali zajęcia w ramach tzw. Zielonej Szkoły.

Gimnazjaliści przebywali w tym czasie na Mierzei Wiślanej w miejscowości Kąty Rybackie. W drodze do Kątów uczniowie zwiedzili Toruń podziwiając przepiękną Starówkę, dom i pomnik Mikołaja Kopernika, ruiny zamku krzyżackiego oraz symbole związane z miastem: pomnik skrzypka, psa Filusia, czy figurę osiołka. Zwiedzili  mury obronne, charakterystyczne bramy Starego Miasta oraz Krzywą Wieżę.  Po przyjeździe do Kątów i zakwaterowaniu w ośrodku Relaks gimnazjaliści udali się na plażę, gdzie do kolacji brali udział w różnorakich zabawach.

W niedzielę uczniowie udali się drogą leśną  do niedalekiego Sztutowa, gdzie zwiedzali niemiecki obóz koncentracyjny Stutthoff. Po obiedzie wszyscy drugoklasiści  uczestniczyli w grach i zabawach  na plaży korzystając z wyśmienitej pogody. Młodzież podzielona na grupy rywalizowała w konkursie najciekawszej budowli na piasku.

W poniedziałek  wycieczka udała się do Malborka. Tam uczniowie mieli możliwość zwiedzania Muzeum Zamku Krzyżackiego, a w drodze powrotnej dzięki uprzejmości wspaniałych gospodarzy zabytkowy tzw. dom podcieniowy w miejscowości Marynowy. Odwiedzili także wyjątkowe miejsce jakim  są Raczki Elbląskie znane z najniższej depresji w Polsce. W godzinach popołudniowych tradycyjnie uczniowie spędzili czas na plaży uczestnicząc w grach i zabawach na powietrzu.

Wtorek był dniem szczególnym. Po wczesnej pobudce gimnazjaliści udali się na wycieczkę do Trójmiasta. W Gdyni zwiedzali miejscowe Akwarium, okręt muzeum ORP Błyskawica oraz legendarny żaglowiec „Dar Pomorza”. Po przejeździe do Gdyni Orłowa uczniowie znaleźli się w urokliwym miejscu. Były to klify nadmorskie, wspaniała plaża oraz przepiękne molo. Dopisała również pogoda, piękne słońce i wesoła atmosfera. W Gdańsku mali turyści zwiedzili Starówkę i jej charakterystyczne budowle: Żuraw, Bazylikę Mariacką, fontannę Neptuna, nabrzeże Motławy, Długi Targ. Ostatnim punktem zwiedzania było Westerplatte z zabudowaniami Wartowni nr 1, ruin koszar i historycznym Pomnikiem Obrońców Wybrzeża symbolizującym bohaterstwo polskich żołnierzy oraz  początek wybuchu wojny. Wszyscy w radosnych nastrojach w godzinach wieczornych wrócili do ośrodka i udali się na smakowitą kolację.

W środę gimnazjaliści zmęczeni wtorkową wyprawą troszeczkę dłużej pospali, ale po śniadaniu czekały ich ponownie atrakcje. Celem kolejnej wyprawy była Krynica Morska. Tam uczniowie podziwiali uroki panoramy Mierzei z wierzchołka latarni morskiej. Odwiedzili cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej poległych podczas walk o miasto, zwiedzili port jachtowy i korzystali z uroków krynickiej plaży oraz przepięknej pogody. Po obiedzie gimnazjaliści brali udział w zabawach na plaży oraz konkursie zbierania muszelek.

Czwartek był ostatnim dniem pobytu w Kątach Rybackich. Po śniadaniu wszyscy udali się na plażę gdzie w nadmorskiej cukierni czekała na nich niespodzianka. Właśnie z okazji Dnia Dziecka opiekunowie złożyli uczniom życzenia i zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek. Pogoda ponownie dopisywała a uczniowie z żalem wracali do ośrodka. Po obiedzie część grupy wyruszyła  na wyprawę do Rezerwatu Kormoranów. Po kolacji gimnazjaliści udali się nad morze podziwiać przepiękny zachód słońca. W godzinach wieczornych wszyscy z żalem wsiedli do autokaru by w nad ranem szczęśliwie dojechać do Myszkowa.

Wrażenia z wyjazdu nad Bałtyk uczniowie opiszą w swoich wspomnieniach. Relacje podamy wkrótce.