OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI 2018

W dniu 25 września uczniowie klas IIIb i IIIc uczestniczyli w wykładach zorganizowanych przez Pracownię Dydaktyki Fizyki w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tematy  tegorocznej edycji to: „Potęga ciśnienia” oraz „Wszechobecne fale”.

Nie zabrakło widowiskowych doświadczeń, w których uczestniczyła i sprawdzała swoje możliwości młodzież. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, na czym polega praca płuc, sprawdzić, ile mają siły, a także przekonać się, jak trudno pokonać wytworzone ciśnienie. Eksperymenty obrazowały nie tylko zagadnienia związane z ciśnieniem hydrostatycznym, ale również z ciśnieniem atmosferycznym. Dużą popularnością cieszyły się „podróże” poduszkowcem i sprawdzenie, ile osób może on unieść. Drugi wykład dotyczył wszechobecnych i niezastąpionych fal, dzięki którym można obejrzeć program w telewizji, posłuchać muzyki, porozmawiać przez telefon, czy zachwycać się pięknem krajobrazu. Fale zostały opisane kilkoma prostymi parametrami, co pozwoliło zrozumieć obserwowane wokół zjawiska. W czasie spotkania przeprowadzono szereg bardzo ciekawych eksperymentów, w których uczniowie mogli brać udział. Dzięki nim uczestnicy mogli usłyszeć i „zobaczyć” fale dźwiękowe oraz obserwować liczne zjawiska falowe.

Interesujące wykłady wraz z pokazami pozwoliły uczniom poznać osobliwości świata fizyki i pogłębić wiedzę zdobytą na lekcjach fizyki w gimnazjum.

Inicjatorem wyjazdu na pokazy jest pani Lidia Bigajczyk- Jędrecka i wychowawcy klas.