Gimnazjaliści z Piątki w Warszawie

W dniach 23 – 25 maja uczniowie klas drugich i trzecich zwiedzali Warszawę . Pierwsza grupa wyjechała na dwudniową wycieczkę 23 maja i składała się z uczniów klas IIIs i IIb. Opiekunami byli pani Bożena Daszczyńska, pani Lidia Bigajczyk – Jędrecka, pani Magdalena Szymankiewicz oraz pan Marek Szycowski.
Druga grupa – uczniowie klasy IIIb i IIa- dzień później wyruszyli do stolicy. Towarzyszyły im panie Ewa Lenartowicz i pani Ewa Kowalska oraz pan Mieczysław Zygmunt.

Program gimnazjalistów z klas: III s i II b przedstawiał się następująco: Uczniowie zwiedzili Starówkę,  pałac w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogli oddać hołd mieszkańcom Warszawy, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Potem podziwiali z wysokości 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki piękną, odbudowaną wielkim wysiłkiem z ruin stolicę. Zderzenie historii Warszawy z okresu II wojny światowej z teraźniejszością wywołało wiele refleksji i zadumy wśród gimnazjalistów.
Największą atrakcją okazał się dla klasy sportowej Stadion Narodowy. Uczniowie zwiedzając obiekt poruszali się trasą piłkarza, oraz trasą ekskluzywną dla VIP -ów. Tam mogli na chwilę odnieść wrażenie udziału w wielkim meczu obok Roberta Lewandowskiego czy Grzegorza Krychowiaka oraz poczuć przedmeczową atmosferę w piłkarskiej szatni. Wszyscy chętnie zajęli wygodne miejsca w lożach m.in. kryształowej by za chwilę wejść na płytę PGE Narodowego, a potem odwiedzić salę pomeczowych konferencji - centrum prasowe, kaplicę wielowyznaniową, pokoje odnowy biologicznej dla zawodników.
Uczniowie mieli też okazję doświadczać i eksperymentować, poznając zjawiska fizyczne w Centrum Nauki Kopernik. Było to szczególnie interesujące przeżycie dla uczniów z klas matematyczno - przyrodniczych.

Warszawa wywarła na uczniach duże wrażenie i zostanie na zawsze w ich pamięci.

Uczestnicy wycieczki do Warszawy z klas IIa i IIIb w ciągu dwóch dni mogli obejrzeć wiele ciekawych miejsc, a program zwiedzania stolicy przez gimnazjalistów był bardzo napięty i atrakcyjny.
Pierwszego dnia byliśmy na Starówce i w Królewskich Łazienkach. W Pałacu Kultury i Nauki zobaczyliśmy światową wystawę „ Titanic”.
Największą atrakcją okazał się jednak spektakl „Romeo i Julia” w teatrze Buffo, który zadowolił gusta nawet najbardziej wymagających gimnazjalistów. Na żywo mogliśmy obcować z artystami, których znamy z telewizji, m.in. z Nataszą Urbańską . Drugiego dnia byliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Odwiedziliśmy również najnowocześniejsze w Europie i jedno z najmłodszych w Polsce Muzeum Polin. Niesamowite przeżycia towarzyszyły nam w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy dotknąć i wypróbować wszystkie eksponaty.
Późnym wieczorem, zmęczeni, ale też pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę, wróciliśmy do Myszkowa. To była udana wycieczka edukacyjna.