Sprawozdanie z prelekcji o narkotykach

IMG_7232 IMG_7241

W dniu 4 lutego 2019r. w sali gimnastycznej w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Straży Granicznej, którego celem było uświadomienie uczniów o niebezpieczeństwie związanym z zażywaniem narkotyków.

Wykład został poprowadzony przez stróża bezpieczeństwa, który zapoznał młodzież z terminem „narkotyk” i  „dopalacz”, a następnie wraz z słuchaczami podzielił substancje psychoaktywne, biorąc pod uwagę ich sposoby oddziaływania na organizm. Co więcej, aktywny udział uczestników prelekcji zachęcił prowadzących do poszerzania wiedzy adresatów o dodatkowe dane i ciekawostki. Elementem kończącym wystąpienie było obejrzenie krótkich filmów obrazujących wpływ narkotyków na wygląd zewnętrzny oraz narządy wewnętrzne zażywającego. Ponadto, jeden z nich uzmysłowił odbiorcom, jak łatwo jest paść ofiarą substancji uzależniających. Najciekawszym elementem okazało się jednakże zapoznanie uczniów z owczarkiem holenderskim, będącym niezastąpionym pomocnikiem funkcjonariuszy. Pies skutecznie wytropił ukryte w sali substancje psychoaktywne, co stanowiło potwierdzenie umiejętności oraz niezawodności zmysłu tego zwierzaka.

Całe spotkanie przebiegło w spokojnej atmosferze, a słowa funkcjonariuszy zainteresowały niejednego słuchacza. Miejmy nadzieję, że prelekcja dostatecznie przybliżyła uczniom skutki, które niesie za sobą zażywanie narkotyków, a wiedza przekazywana dalej – skutecznie zmniejszy wskaźnik uzależnień wśród młodzieży.