Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja – w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia.

Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień. Nastał pierwszy dzień wolności. Niemieckie flagi zostają zastąpione polskimi.

Rok 2018

,,ROKIEM DLA NIEPODLEGŁEJ”

W związku z przypadającą na ten rok setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”.

W tym roku szkolnym  hasło przewodnie akcji jest szczególnie popularne  w naszej szkole, która aktywnie włącza się do wydarzeń i konkursów. Piszemy o tym na bieżąco na stronie internetowej szkoły. Tym samym zachęcamy uczniów i nauczycieli do radosnego świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości!

niepodl4 niepodl3 niepodl2